Choď na obsah Choď na menu
 


Deň ľudových tradícií r.2020

7. 12. 2020

                         Deň ľudových tradícií

 

Rimavská Sobota, 21. 9. 2020

 

         Dom Matice slovenskej v Rimavskej Sobote privítal dňa 21. 9. 2020 vo svojich priestoroch zručných majstrov gemerských remesiel a zorganizoval podujatie pod názvom „Deň slovenských tradícií“. Je to zážitkové učenie, ktorého cieľom je bližšie objasnenie slovenských tradícií a slovenských krojov.

         Cieľovou skupinou boli mladšie a staršie ročníky detí aj dospelých, u ktorých je potrebné upevňovať pocit národnej spolupatričnosti. Prispeli k tomu nielen teoretické poznatky o ľudových tradíciách a obyčajoch, ale aj možnosť spoznať a prakticky si vyskúšať niektoré tradičné ľudové remeslá formou zážitkového učenia.

Hlavná časť podujatia bola venovaná ukážkam tradičných gemerských ľudových remesiel pod dohľadom ľudových majstrov. Prítomní návštevníci mohli získať cenné poznatky zo života  našich predkov a to v oblasti výšivkárstva, rezbárstva, výroby píštaliek, ako aj výroby kožených bičov, nožov z rozprávania a názorných ukážok ľudových majstrov. Ďalej sa bližšie oboznámili so slovenskými zvykmi na dedinách v našim regióne spolu s názornými ukážkami prekrásnych ľudových krojov, ktoré na podujatie láskavo zapožičala Šatnica Matice slovenskej. Zámerom tohto podujatia bolo motivovať mládež aj dospelých k zvýšenému záujmu o svoju históriu, tradície, kultúrne dedičstvo, ako aj upevňovanie národnej spolupatričnosti.

         Organizátori sa chcú týmto poďakovať za poskytnutú pomoc pri realizácii tohto  podujatia  Inštitútu vzdelávania Matice slovenskej a za finančnú  pomoc Mestu Rimavská Sobota.

 

 

 

 

                                                                     Dom Matice slovenskej

                                                                          Rimavská Sobota

 

Náhľad fotografií zo zložky Deň ľudových tradícií 2020