Choď na obsah Choď na menu
 


Deň ľudových tradícií - Tisovec

20. 5. 2019

Deň ľudových tradícií opäť v Tisovci

 

Tisovec, 15.5.2019

 

Hovorí sa, že ľudové tradície sú hlboko zakorenené v našom národnom povedomí. Niekedy však až tak hlboko,  že reálne stretnutie s nimi, ktoré ich vytiahne na povrch, určite nie je na škodu veci. Lebo je dôležité vnímať kultúru národov Európskej únie, ale rovnako dôležité je nezabúdať na kultúru vlastnú.

 

Dom Matice slovenskej v Rimavskej Sobote a Stredná odborná škola v Tisovci, s finančnou podporou Banskobystrického samosprávneho kraja, zorganizovali 15. mája 2019 v priestoroch školy a MsKS v Tisovci Deň ľudových tradícií - zážitkové učenie pre študentov o ľudových remeslách, tradíciách, nárečiach a osobnostiach Tisovca. Hosťami podujatia boli lektori ľudovej slovesnosti a zruční remeselnícki majstri, ktorí nielenže skvelým spôsobom predstavili folklór a ľudí s ním spätých, ale akoby šibnutím čarovného prútika premenili divákov, sledujúcich proces tvorby remeselníckych výrobkov,  na ich tvorcov.        

 

Prvá časť programu bola zameraná na priblíženie a oživenie remeselných zručností remeselníkov z Tisovca a blízkeho okolia s praktickými ukážkami a zároveň aj prednáškami pre študentov v tvorivých dielňach.

 

Maľované perníky predstavila pani Slávka Slivková, „šúpolienky“ - bábiky zo šúpolia a slamy pani Eva Dolinajová.  Fujary, píšťaly, píšťalky a gajdy ožívali v rukách pána Milana Katreniaka, vôňa dreva lákala obdivovať bačovský riad rezbára pána Milana Stieranku. Nepovšimnuté nemohli zostať pastierske biče pána Ľubomíra Majana, ktorý  ich nielen vyrába, ale vie nimi aj úžasne práskať. Nádhera paličkovanej čipky sa priamo pred našimi očami rodila v rukách pani Karolíny Kriškovej, zvieratká a rozprávkové postavičky z vlny ožívali zase v rukách pani Sonje Hrončekovej. Vôňa medu nás priviedla k pánovi  Jácintovi Majorošovi, ktorého vášňou sú včely a včelárstvo.  Metamorfózy hliny odkrývala  pani Ing. Magdaléna Kantorová a vôňu nedeľnej slepačej polievky evokovali gágoríky pani Márie Perczeovej. Poetické prútené košíčky pani Jarmily Hoosovej a dekoračné ozdoby z textilnej stužky pani Ľubice Pinerovej boli priam magnetom pre človeka zavaleného racionalizmom, technikou a číslami. Toto všetko sme mohli nielen vidieť, ale aj vyskúšať a čo-to aj ochutnať.

Prvú časť programu umelecky dotvorilo vystúpenie Detského folklórneho súboru Čížiček

pod vedením pani Mgr. Ľubice Sabovej a pani Mgr. Jany Kostkovej.

 

 

Druhú časť predpoludnia tvorili prednášky venované gemerským nárečiam, slovenskej rozprávke, ľudovým zvykom, tradíciám a osobnostiam Tisovca – Vansovcom. Úlohy lektorov v tejto oblasti sa vynikajúco zhostili Mgr. Gabriel Rožai, PhD. z FF UMB v Banskej Bystrici, Ing. Milana Jutková – riaditeľka DK v Rimavskej Sobote, etnologička Mgr. Jaroslava Lajgútová z Rimavskej Soboty a Mgr. Monika Koncošová, učiteľka SOŠ v Tisovci a predsedníčka MO MS v Tisovci. 

 

Poďakovanie za mimoriadne vydarený deň patrí všetkým majstrom remeselníkom a lektorom. Vďaka patrí aj vedeniu a členom pedagogického zboru SOŠ v Tisovci, najmä organizátorkám celého podujatia - pani Mgr. Monike Koncošovej a PhDr. Ingrid Šulkovej.

PaedDr. Zora Kéryová

 

Náhľad fotografií zo zložky Deň ľudových tradícií - Tisovec