Choď na obsah Choď na menu
 


Výstava - Tajomstvo farieb

24. 3. 2016

             Tajomstvo farieb - Lenka Slniečková

Rimavská Sobota, 16. 3. 2016

 

V polovici marca namierila svoje kroky do modrého Domu Matice slovenskej v Rimavskej Sobote Lenka Slniečková, autorka výstavy netradičnej maliarskej techniky - enkaustiky. Na vernisáži výstavy pod názvom „Tajomstvo farieb“ boli priestory Domu Matice slovenskej plné hostí a priaznivcov umenia. Autorka výstavy ich oboznámila s čarom enkaustiky a farieb a o každom jednom obraze porozprávala jeho príbeh. Piesne a hry na hudobné nástroje v podaní detí zo Základnej umeleckej školy pod vedením pani Evy Čarnokej vhodne dopĺňali celkovú atmosféru vernisáže. Čo nás veľmi potešilo, touto maliarskou technikou autorka vytvorila práve pre túto výstavu farebný obraz nášho významného slovenského dejateľa Ľudovíta Štúra.
Enkaustika je úžasne tvorivé maľovanie horúcim voskom, krásnymi farbami a svetlom. Autorke umožňuje otvorenie skrytých schopností a kreatívnej sebarealizácii pri vyjadrení svojich vnútorných pocitov. Je to znovuobjavená antická technika maľovania a vďaka moderným technológiám sa opäť otvorila širokej verejnosti. Kvalitné pravé včelie vosky sa miešajú so stálofarebnými pigmentami vysokej kvality a odolnosti.
Prostredníctvom tejto maliarskej techniky autorka Lenka Slniečková vytvorila kúzelné abstrakcie, ktoré si môžu pozrieť návštevníci Domu Matice slovenskej do 16.4.2016
Pár slov o autorke:
Lenka Slniečková študovala 13 rokov zdravotnícke odbory a umenie vníma ako istý druh liečby. Po odchode zo zdravotníctva (v roku 2012) sa rozhodla venovať alternatívnej medicíne, arteterapii – terapii farbami. Našla spôsob, ako prepájať zdravie a umenie.Vo svojej tvorbe okrem horúceho a studeného vosku používa hlinu, servítkovú techniku, olejomaľbu či maľbu akrylom. Veľa námetov čerpá z prírody. Používa hodváb, čipku, prírodné a iné materiály. Jej práca je originálna. Z obrazov vyžaruje živosť, žiarivosť farieb, fascinujúca energia.Lenka na nej prezentuje svoje obrazy maľované, na plátno či papier, enkaustikou. Ako prezradila inšpiráciu čerpá z okolia ako aj zo svojich snov a pocitov. Návštevníci tak môžu vidieť nielen obrazy z reálneho prostredia ale aj abstraktné maľby plné farieb.
„Práve tá abstraktnosť obrazov sa mi páči. Ak pohľad na taký obraz človeka za dva mesiace unudí, stačí si ho inak otočiť a má z neho nový obraz,“ povedala Lenka s úsmevom. Záverom dodávame, že obrazy sa páčia nielen jej.

Mgr. Ingrid Šulková
DMS Rimavská Sobota

                                                                                        

 

Náhľad fotografií zo zložky Výstava - Tajomstvo farieb