Choď na obsah Choď na menu
 


Divadelné predstavenie

17. 3. 2016

Divadelné predstavenie „OROL TATRANSKÝ“

v Rimavskej Sobote

Rimavská Sobota, 9.marec 2016

 

Z iniciatívy Miestneho odboru Matice slovenskej v Rimavskej Sobote v spolupráci s Domom kultúry v Rimavskej Sobote  sa uskutočnili 9. marca 2016 dve divadelné predstavenia Divadla Jozefa Gregora Tajovského vo Zvolene pod názvom OROL TATRANSKÝ. Poeticko-dramatická kompozícia Juraja Sarvaša bola venovaná 200. výročiu narodenia Ľudovíta Štúra. Hru dopĺňali originálne ukážky z dobovej literatúry a štúrovské básne v podobe songov.  Prvé predstavenie sa konalo v doobedňajších hodinách pre študentov rimavskosobotských škôl a večerné predstavenie bolo určené pre širokú verejnosť mesta a okresu Rimavská Sobota.

Divadelnú hru Orol tatranský naštudoval jej režisér Juraj Sarvaš k 200. výročiu narodenia Ľudovíta Štúra. Režisér staval dej hry tak, aby Štúrov politický a spoločenský život bol na jednej strane a na strane druhej ako protiklad stála k nemu lyrika. Podľa jeho ďalších slov divadelná hra predstavuje obdobie, keď Štúr odchádza na štúdiá do Halle, jeho pobyt v Hradci Králové u Pospíšilovcov, neskôr v Ostrej lúke, na sneme až po nešťastný výstrel, ktorý ukončil jeho život. "Všetky tieto obrazy spája Vesna, ktorá spieva, a tie texty, ktoré sú zhudobnené, sú všetky štúrovských básnikov, Botta, Štúra či Sládkoviča. V tom je to veľmi nové aj veľavýznamné," dodal.

Zvolenské divadlo absolvovalo po celom Slovensku už viacero predstavení s Orlom tatranským a podľa režiséra obecenstvo v Rimavskej Sobote prijalo hru vynikajúco. Obidvoch predstavení sa zúčastnilo vyše 600 divákov.

Touto cestou sa rimavskosobotskí matičiari chcú poďakovať vedeniu Matice slovenskej za ústretovosť a finančnú podporu  pri realizácii tohto podujatia v meste Rimavská Sobota.

 

 

MO MS Rimavská Sobota

 

Náhľad fotografií zo zložky Divadelné predstavenie