Choď na obsah Choď na menu
 


Spomienkové stretnutie

11. 2. 2015

 

 

Spomienkové stretnutie so žiakmi a študentmi v Rimavskej Sobote

 

5.septembra 2014

 

Každoročne na začiatku školského roka matičiari z Rimavskej Soboty organizujú spomienkové stretnutia k významným výročiam slovenského národa spolu so žiakmi a študentmi rimavskosobotských škôl v Aleji slovenských dejateľov. Ani tento začiatok školského roka nebol výnimkou. Akurát sa zmenilo miesto spomienkového stretnutia. Keďže na celom Slovensku sme si koncom augusta pripomenuli 70. výročie Slovenského národného povstania,  matičiari zvolili pre túto príležitosť pamätník Červenej armády v Rimavskej Sobote, a tak si pripomenúť spolu s mládežou túto kapitolu v dejinách nášho národa. 

Svoje príspevky predniesli študentky Obchodnej akadémie a Gymnázia Ivana Kraska v Rimavskej Sobote. Matičiar a zároveň predseda OV SZPB Pavel Brndiar uviedol vo svojom prejave najdôležitejšie udalosti druhej svetovej vojny, od založenia prvej Československej armády v Sovietskom zväze v Buzuluku pod vedením generála Ludvika Svobodu až po založenie ilegálnej Slovenskej národnej rady. Fašistická slovenská vláda časom stupňovala teror a najmä mladí ľudia vyšli do hôr a založili prvé jednotky. SNP sa začalo 29. augusta 1944 ako obrana pred nemeckými okupačnými jednotkami, nepriamo bolo i útokom proti autoritatívnej vláde na čele s Jozefom Tisom, ako aj snahou byť na strane víťazných mocností druhej svetovej vojny. Centrom povstania bola Banská Bystrica. Nemecké jednotky povstaleckú armádu porazili, v noci z 27. na 28. októbra 1944 časť jej jednotiek prešla na partizánsky spôsob boja. Partizáni pokračovali v bojoch proti nacistom až do oslobodenia krajiny na jar roku 1945. „Vďaka tomu sme sa dostali na stranu víťazných národov,“ pokračoval Pavel Brndiar, ktorý nezabudol ani na to, že povstanie malo internacionálny charakter. Vtedajších bojov sa zúčastnili aj príslušníci iných národností, medzi nimi Rusi, Maďari, Bulhari, Francúzi atď. Významnú úlohu v SNP zohrali aj gemerskí partizáni a občania, ktorí sa zapojili do bojov.

Spomienkového stretnutia so žiakmi a študentmi v Rimavskej Sobote sa zúčastnili aj zástupcovia samosprávy - primátor mesta Jozef Šimko a prednosta Mestského úradu Štefan Szántó.

 

 

                                                                                         Mgr. Ingrid Šulková

                                                                               riaditeľka DMS Rimavská Sobota