Choď na obsah Choď na menu
 


Tóny Vianoc 2013

 Tóny Vianoc v Rimavskej Sobote

 

Rimavská Sobota, 20.12.2013

 

V predvianočnom čase v piatok 20.12. 2013 v Dome kultúry v Rimavskej Sobote v rámci tradičného ukončenia roka, počas ktorého zaznievajú tie najkrajšie melódie vianočných kolied a piesní,  sa uskutočnil matičný vianočný koncert pod názvom „Tóny Vianoc v Rimavskej Sobote“. Posolstvo Vianoc nám v tónoch hudby, spevu, tanca a vianočného zvykoslovia  tlmočili členovia a sólisti Folklórneho súboru Dubina z Rožňavy, Folklórneho speváckeho súboru Hrabina Nižná Slaná spolu s Ľudovou hudbou z Rožňavy pod taktovkou Ondreja Hlaváča.Ľudová hudba Ondreja Hlaváča je zoskupenie mladých folkloristov, muzikantov a spevákov z Gemera, ktorí sa snažia svoje skúsenosti odovzdávať tým najmladším.

Ondrej Hlaváč z Rožňavy, primáš ľudovej hudby reprezentoval Slovensko v Turecku, Portugalsku, Bulharsku, Srbsku, Španielsku a USA. So sestrou – speváčkou Marienkou sprevádza folklórnu skupinu Gočovan z Gočova.  Na husliach hrá už od svojich 6 rokov. Bol najmladším primášom na Gemeri, keď hrával s ľudovou hudbou folklórneho súboru Stromíš vo Vlachove.  Ďalším výborným muzikantom je Peter Gecelovský, ktorý svoje skúsenosti odovzdáva ďalej svojmu 12 – ročnému synovi Petrovi. Ten tiež už od útleho veku hrá na husliach. Navštevuje Základnú umeleckú školu v Rožňave a hrá v detskej ľudovej hudbe Lúčka pri Základnej umeleckej škole v Rožňave. Pomaly ale isto sa priúča primášskemu remeslu, čo sme mali možnosť vidieť aj počuť na tomto koncerte.

 Čarom vianočných kolied a vianočného zvykoslovia z oblasti Gemera sme sa nechali unášať hlasmi Ivany Nemčokovej a Martiny Zagibovej. Moderátorom, spevákom a recitátorom v jednej osobe bol Ivan Nemčok.

Folklórny súbor Dubina je mladé folklórne teleso, ktoré oficiálne vzniklo v máji roku 2010 z iniciatívy vedúcich Detského folklórneho súboru Haviarik Ing. Ivana Nemčoka a Ing. Ivany Nemčokovej a vo svojom repertoári sa zameriava hlavne na folklór Horného Gemera a množstvo námetov a inšpirácií čerpá z autentického folklóru rázovitej obce Rejdová.

Základ tvoria tanečníci najstaršej zložky detského súboru, ku ktorým sa pridala do tej doby samostatne pracujúca mužská a ženská spevácka skupina. Pre stále sa zvyšujúci počet členov a prvé samostatné vystúpenia vznikol tento súbor a začalo jeho samostatné účinkovanie. V súčasnosti združuje približne 50 členov vo vekovej kategórii od 15 – 50 rokov. Počas svojho doterajšieho účinkovania sa folklórny súbor zúčastnil už niekoľkých vystúpení doma i v zahraničí a ženská spevácka skupina folklórneho súboru reprezentovala úspešne súbor na okresných speváckych prehliadkach, už pred jeho vznikom. Zo súborom  vystupuje aj voľné združenie nadšencov hry na unikátny slovenský ľudový hudobný nástroj - Rožňavskí fujaristi, ktorých umenie sme teraz mali možnosť obdivovať.

 Martinka Zagibová má ešte len 12 rokov, no už absolvovala mnoho vystúpení i súťaží. Je to víťazka okresnej súťaže Slávik Slovenska. Navštevuje Základnú umeleckú školu v Rožňave, účinkuje aj s dospelými folklórnymi kolektívmi ako napr. folklórna skupina Gočovan z Gočova, Folklórna  skupina Hrabina z Nižnej Slanej a folklórna skupina Bučina Pača. Hudobný sprievod  jej dnes robí Mgr. Rudolf Hanuštiak, člen MO MS Gemerská Poloma, dlhoročný učiteľ a  držiteľ najvyššieho matičného ocenenia Zlatá cena Matice slovenskej. Sprevádza deti niekoľko rokov a výsledky práce sú evidentné. Nemá problém sprevádzať malých či veľkých, ako aj dnes.

 Verím, že krása umeleckého zážitku obecenstvu v Dome kultúry v Rimavskej Sobote príjemne osviežila predvianočnú náladu a všetkým, ktorí túžili aspoň na zopár chvíľ spomaliť predvianočné tempo či stráviť príjemné sviatočné chvíle s hudbou a slovom, sa očakávania splnili. Dom Matice slovenskej v Rimavskej Sobote chce touto cestou úprimne poďakovať všetkým, ktorí prijali pozvanie a prispeli k realizácii tohto nevšedného kultúrneho zážitku. Osobitne sa touto cestou chcem poďakovať riaditeľke Domu Matice slovenskej v Rožňave Ing. Zlatici Halkovej, ktorá sa významnou mierou podieľala na našom vianočnom koncerte v Rimavskej Sobote.

 

 

Náhľad fotografií zo zložky Tóny Vianoc 2013