Choď na obsah Choď na menu
 


Cyril a Metod v slovenskom výtvarnom umení

25. 1. 2013

                         Otvorenie výstavy - Cyril a Metod v slovenskom                  

                                               výtvarnom  umení

 Rimavská Sobota, 17.  január 2013

V Gemersko-malohontskom múzeu v Rimavskej Sobote bola otvorená výstava s názvom Posvätný odkaz – Cyril a Metod v slovenskom výtvarnom umení.

Výstava bola otvorená v spolupráci Gemersko-malohontského múzea, Domu Matice slovenskej v Rimavskej Sobote, Klubu výtvarných umelcov a teoretikov v Bratislave, Výtvarného odboru Matice slovenskej a mesta Rimavská Sobota.

 Kurátorom výstavy je predseda Klubu výtvarných umelcov a teoretikov a predseda Výtvarného odboru Matice slovenskej PhDr. Ladislav Skrak.

Výstava prezentuje vzácne diela a ich autorov, ktorí rozvíjali cyrilo-metodské tradície v slovenskom výtvarnom umení. Ide o sochárov Tibora Bártfaya, Jána Kulicha, Stanislava Mikuša, Kláru Patakiovú, Mariána Polonského, pedagóga a výtvarníka Ľubomíra Bereša a víťaza súťaže na pomník svätcov Cyrila, Metoda a Gorazda v Bratislave Antona Gábrika. Návštevníci môžu uvidieť aj práce maliara Stanislava Harangozóa, Ľuba Zelinu, Zuzany Hložníkovej či Evy Trizuljakovej. Ide o reprezentatívny výstavný celok a dlhodobý výstavný projekt na Slovensku a v zahraničí, pričom jeho zavŕšenie sa uskutoční v Európskom hlavnom meste kultúry - v Košiciach.

Výstavu, rozprávajúcu príbeh o slovanských vierozvestcoch, si môžu návštevníci pozrieť v priestoroch Gemersko-malohontského múzea do 28. februára.

 

 

Náhľad fotografií zo zložky Cyril a Metod v slovenskom výtvarnom umení