Choď na obsah Choď na menu
 


55. výročie úmrtia Ivana Kraska

Spomienka na 55. výročie úmrtia básnika Ivana Kraska

Lukovištia, 6. júla 2013

Dom Matice slovenskej a Miestny odbor Matice slovenskej v Lukovištiach boli iniciátormi pietnej spomienky jedného z najvýznamnejších slovenských básnikov, v ktorom svoj vrchol dosiahla slovenská moderna a symbolizmus - Ivana Kraska.  Zmráka sa, stmieva sa, k noci sa chýli... „ týmto veršom sa na strednej škole nevyhne žiaden študent. Napriek času je dodnes Kraskova poézia naozaj krásna.

Každoročne začiatkom júla obec Lukovištia uskutočňuje kultúrno-spoločenské podujatie pod názvom „Deň obce“ pri rôznych okrúhlych výročiach a zvláštnych príležitostiach. V tomto roku, v roku 2013 si pripomíname 55. výročie úmrtia básnika Ivana Kraska. Bol vedúcou osobnosťou generácie básnickej moderny na Slovensku. Jeho rozsahom neveľké poetické dielo nesporne patrí ku klenotom poézie. Na tento klenot slovenská poézia čakala dlho a bola trpezlivá. Dočkala sa na Kraskove Nox et solitudo v roku 1909.

Na podujatie prijali pozvanie okrem iných aj poslanec NR SR a primátor mesta Hnúšťa p. Bagačka, prednosta Obvodného úradu v Rimavskej Sobote p. Struhár, zástupca primátora českého mesta Klobouky p. Procházka, starostka mesta Slané p. Kusá a zástupcovia evanjelickej cirkvi Milan Krivda, dištriktuálny biskup ZD, senior Rimavského seniorátu ECAV Dušan German a ev. a.v.farár Martin Riecky. Ivanovi Kraskovi boli venované aj služby Božie. 

Okrem tohoto významného výročia pre lukovištských rodákov boli aj ďalšie dôvody na oslavy -  606. výročie založenia obce, 100 rokov od založenia hasičského zboru a 55. výročie Zboru pre občianske záležitosti. Život a architektúru z konca 20. storočia si v obci pripomenuli aj prostredníctvom umeleckých fotografií rodáčky z Lukovíšť Agáty Bartovej. Výstava pod názvom Lukovištia, kde je na spoločenských udalostiach odfotených mnoho tamojších obyvateľov, je nainštalovaná v priestoroch pamätnej izby Ivana Kraska. Podľa rodáčky Milany Jutkovej bolo stretnutie veľmi emotívne a zišli sa tam ľudia, ktorí spomínali s radosťou na všelijaké príhody spojené s Lukovištiami.  Spomenula napríklad starý mlyn, pálenicu, rodný dom Ivana Krasku, či na vrchole obce prekrásny výhľad na dolinu rieky Blh.

                                                                                                              Mgr. Ingrid Šulková 

 

 

Náhľad fotografií zo zložky 55. výročie úmrtia Ivana Kraska